Ako prefarbiť blúzku, šaty alebo rifle

Pri prefarbovaní záleží hlavne na zložení vlákien, ktoré prefarbujeme. A dnešné popisy zloženia vlákien nie vždy zodpovedajú realite. Farby Jacquad to odhalili.

Zatúžila som po iných farbách vo svojom šatníku. Už ani neviem ako sa mi stalo, že som mala skoro všetko tmavo-modré, čierne, sivé alebo čierno biele. Naivne som si myslela, že použijem odfarbovač a všetko si prefarbím na milé a príjemné tóny ružovej, fuksiovej a fialovej.

Pokus o recyklovanie odfarbovaním

Testovanie odfarbovača značky iDye Color Remover značky Jacquard na obleční kúpenom v slovenských odchod dopadlo takto:
– Odfarbovač je určený na zosvetlenie odtieňa alebo odstránenie fľakov na bielom podklade.
– Na popise je uvedené, že s niektorými farbami nepohne.
A je to pravda – nepohne.

Testovanie odfarbovača značky iDye Color Remover značky Jacquard na obleční kúpenom v slovenských odchod dopadlo takto:

Odfarbovala som rôzne veci – väčšinou boli podľa štítku z “bavlny” a mali sa prať na 30 Stupňov

Z piatich kusov oblečenia nezmenil farbu ani jeden. Druhú pokus som dala s praním v SAVO. Z piatich kusov jeden zmenil odtieň z čiernej na celkom peknú hnedú. Takže takto dobre zafarbené oblečenie nosíme. Odfarbovač som chcela zaradiť do eshopu, ale po tejto skúške ho nezaraďujem. Recyklovanie odfarbovaním sa nekoná.

Pred zaradením do eshopu testujem takmer všetko. A som celkom rada, že to robím, zvlášt keď to dopadne tak ako toto. Odfarbovaním v Save som odfarbovanie vzdala.

Ďalej som farbila v Procion MX a iDye Poly. Skúšala som aj novú farbu na farbenie riflí Jeanie. V eshope je od augusta.

Farbenie s farbou na rifle Jeanie

Domnievala som sa, že je to niečo ako reaktívna farba, aj keď to na popise nie je uvedené. Mala som bielu blúzku, ktorá mala ako zloženie uvedené MODAL.  Bol to dobrý nápad, blúzka je krásna ružová. Prihodila som aj pár kúskou spodného prádla a tiež zostalo krásne ružové.

Fialovou Jeanie som ofarbila vyšedivené riflové elasťáky a mikinové šaty z Bonprixu (celkom úspešne vyšedivili pri odfarbovaní v Save). Na obale farby je uvedené, že neofarbí bavlnu a na mikinových šatoch bolo uvedené, že sú 95 % bavlna. Mikino-šaty sú krásne fialové. Čierne riflové elasťáky boli po lete vyšedivené a chytili krásny tmavo-fialový nádych. Farba Jeanie ofarbí hlavne svetlé miesta na riflovine a jej odtieň je závislý na podklade (teda farbe riflí).

Farbila som v práčke s plnením z vrchu. Najskôr som nechala napustiť vodu, potom so práčku otvorila a hodila som do nej sáčok s farbou. Miešaním som mu pomohla rozpustiť sa. Potom som vložila veci na farbenie, zatvorila práčku a spustila pokračovanie prania. Práčku dávam pri farbení na 60 Stupňov, cyklus farbenia by mal byť minimálne hodinu.

Farbenie s farbou Procion MX v práčke

Aj veci, ktoré neboli podľa popisu na štítku čisto bavlnené a na dotyk sa mi bavlnené zdali som vyčlenila na farbenie vo farbe na bavlnu, viskózu a ľan – Procion MX.

Pred farbením je treba:

  • Tesne pred farbením veci, ktoré ideme farbiť vyprať – do farbenia sa dávajú ešte mokré,
  • Rozpustiť kryštalickú sódu (kúpite v Jednote alebo v Kauflande) v menšom množstve vody (rozpúšťa sa dlhšie, miešaním a vlažnou vodou sa to dá urýchliť).

Kedysi som ešte farbievala v hrnci. Teraz som si to maximálne uľahčila práčkou. Opäť som vybrala 1,3 hodinový cyklus a 60 Stupňouv nechala napustiť do práčky vodu. Po dvoch minútach som to vypla, otvorila som práčku a vsypala som tam celé malé balenie farby 14g. Rozmiešala som ho a priliala som aj kryštalickú sódu rozpustenú vo vode.

Po ukončení cyklu som ofarbené kusy vložila do Fixatívu. Je to super uzamykač farieb. Z čisto bavlnených vecí farba ide aj po dofarbení. Z tých čo obsahujú aj polyesterové vlákna sa farba neuvoľňuje – neprichytí sa na nich. Po 15 – 25 minútach som všetko ešte dala vyprať do práčky s práškom. Vyprali sa veci z mierne zapáchajúceho fixatívu aj práčka.

Farbenie v iDye Poly

Svetrík, ktorý mal na popiske acryl  vo farbe iDye Poly nechytil ani náznak nového odtieňa. Lepšiu farbu dostal až pri farbení v Procion MX. Postup farbenia v práčke bol rovnaký ako pri farbách Jeanie.

Ak túžite po nových farebných odtieňoch, kompletné návody na farbenie nájdete tu »

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> autorka kurzu recyklovania prírodných materiálov s tužidlom Powertex "Recyklovanie tužením">> a kurzu "Recyklovanie farbením">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre