Farbenie, batika a uprecyklácia textilu

Farbenie a batikovanie je jedným zo zaujímavých až umeleckých spôsobov uprecyklácie oblečenia. V tomto článku som pre vás spísala jej druhy.

Farbenie

Farbenie a prefarbovanie je asi najjednoduchší spôsob. Nepáči sa nám minulročná blúzka, ale je príjemná na dotyk – šup s ňou do novej obľúbenej farby. Stačí dodržať správny výber farby a postup farbenia a je to. Pred letom nás takéto ošiale chytajú – túžime po ružovej alebo žltej 🙂

Farbenie práškovými farbami za studena

Viazaná batika

Viazaná batika je už tak trochu hra. Poznáme už z detstva. Snáď takmer všetci sme si robili kruhové vzory na tričká, na šaty alebo na sukne.

Vždy keď je to pred letom niekde vo výklade, musím sa otočiť a vrátiť. Ťahá ma to ako magnet – aspoň sa pozrieť. A hneď rozmýšľam, čo by som prefarbila 🙂

Farbenie s color magnetom pripomína viazanú batiku

Sypaná batika

Sypaná batika sa blíži k umeniu. Môžeme vytvárať látky a vzory o akých sa nám ani nesnívalo. A stáva sa, že pri sypaní sa nám ozaj ani nesníva o tom, aký bude výsledok. Toto je skutočná alchýmia aj zábava.

Len treba dať pozor a nenadýchnuť sa farby.

Sypaná batika

Šitá batika

Šitá batika je u mňa kumšt. Nie je to slovenské slovo. Ale presne takto mi to pripadá. Línie je treba mať premyslené, pretože výsledok bude presne taký, ako si to rozmeriame a ušijeme.

Šitá batika so dobre kombinuje s jej ďalšími druhmi a vznikajú zaujímavé kúsky.

Vosková batika

Vosková batika je umenie. Počíta sa s tým, že poznáme základy a vieme čo robíme. A ešte dokážeme dostať vosk z látky do posledného zbytku. Treba zvážiť výber materiálu aj farieb. A tiež priestor, kde budeme pracovať. Voskovanie je cítiť. Na začiatku, aj na konci.

Vosková batika

Aj preto som na spustenie online kurzu BATIKA čakala pokiaľ sa oteplí. Aby sa už dalo voskovať vonku a nelákala som vás k zamoreniu kuchýň 🙂

Online kurz RECY-farbenie a BATIKA

Ale teraz vás už ozaj pozývam. Online kurz RECY-farbenie a BATIKA je tu. Do tohoto kurzu vkladám svoje skúsenosti s farbami a farbením. V piatich lekciách preberieme jednotlivé druhy batiky.

Samozrejme ako vždy budú aj bonusy a študovňa formou uzatvorenej facebookovej skupiny. Prístupy do online kurzu mojim online študentom vždy zostávajú aj po jeho ukončení. K jednotlivým témam, vzorom a videonávodom sa môžete kedykoľvek vrátiť.

Teším sa na Vás,

Ivanka

Štítky:
Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> autorka kurzu recyklovania prírodných materiálov s tužidlom Powertex "Recyklovanie tužením">> a kurzu "Recyklovanie farbením">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre