Bavlna do tlačiarne a solárna tlač

V článku píšem o recyklácii textilu, ale pre Vás je asi zaujímavejšia bavlna do tlačiarne a SolarFast – farba aktivovateľná slnečným žiarením.

Čo použijem?

Na recykláciu tašky použijem: textilnú tašku 🙂 bavlnu do tlačiarne, riflovinu, SolarFast, obrázok s ornamentami namaľovaný farbami na textil. Jednotlivé veci si popíšeme podrobnejšie.

Bavlna do atramentovej tlačiarne

Bavlna do atramentovej tlačiarne má rozmer formátu A4 alebo rolky so šírkou, ktorá sa vôjde do tlačiarne a odstrihnete si z nej koľko budete potrebovať. Tlačí sa na ňu v atramentovej tlačiarni. Bavlna je nalepená na papieri. Po vytlačení je treba nechať obrázok 24 hodín odležať. Papier obsahuje fixačné látky. Potom sa môže látka z papiera zlupnúť a v prípade potreby aj vyprať. Ostrosť obrázku záleží na ostrosti a kvalite fotografie.

Solar Fast

Solar Fast je farba na papier a prírodné tkaniny, ktorá sa aktivuje slnkom. Stačí natrieť vybratú plochu farbou, nechať osvietiť slnkom a po expozícii neaktivovanú farbu vyprať. Ako vzory sa dajú použiť všetky veci, ktoré vrhajú tieň – kľúče, listy, čipku alebo priehľadná fóliu s vytlačeným negatívom vzoru. Farbenie trvá 12-24 minút – podľa toho či svieti slnko alebo je polooblačno.

Vzor sa vopred nanáša na fóliu, na ktorú vytlačíte svoj vzor v negatíve. Fóliu potom použijete pri vytváraní vzoru pomocou farby Solar Fast. Tam, kde fólia zostane priesvitná sa farba aktivuje a ofarbí látku alebo papier. Zvyšná farba sa vyperie v špeciálnom pracom géli.

Maľba na textil

Maľovať môžete voľne, cez šablónu, razítkovať – je veľa známych spôsobov.

Pracovný postup:

  1. Obrázok so Solar Fastom urobím ako prvý. Podrobne to popisujem v online kurze RECY-farbenie a BATIKA.
  2. Vytlačím obrázok na bavnu v atramentovej tlačiarni a nechám 24 hodín schnúť.
  3. Namaľované obrázky s ornamentami mám v zásobe – to iba zažehlím.
  4. Vystrihnem riflovinový obdĺžnik.
  5. Všetko si na tašku uložím a prišijem.

Pozrite sa aj na ďalšie tipy a triky na recy-tvorenie »
Majte sa krásne a majte čas na to, čo vás baví.

Ivanka

 

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> autorka kurzu recyklovania prírodných materiálov s tužidlom Powertex "Recyklovanie tužením">> a kurzu "Recyklovanie farbením">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre