[Video]Prečo triediť textil pred farbením

Farbenie textilu môže vypadať ako alchýmia. Je to jednoduchšie, ako by ste čakali. Len sa na to treba pripraviť a mať na pamäti dodržovanie základných pravidiel. V tomto článku sa na ne spoločne pozrieme:

Druh vlákna

Pred farbením je podstatné vedieť, aké vlákno ideme farbiť. Rozlišujeme textil z vlákna rastlinného pôvodu – bavlna, ľan, viskóza. Textil z vlákien  živočíšneho pôvodu je napríklad hodváb a vlna. Látky z umelých vlákien sú polyester alebo nylon. Nezabudnime na látky zo zmiešaných vlákien – bežne máme na popisných lístkoch uvedené 50 % bavlna, 40 % polyester, 10 % elastan.

Akú konkrétnu farbu vybrať pre jednotlivé druhy látok som spísala do ROZDELOVNÍKA FARIEB. Stiahnite si ho na tejto linke »

Hmotnosť textilu

Na návode s farbou je vždy uvedené, aké množstvo farby potrebujeme na vybrané množstvo textilu. Tak napríklad, ak je balenie farby určené na 5 kg textilu a chceme farbiť deku, ktorá má hmotnosť 2,5 kg použijeme polovičku balenia. Ale poctivú polovičku – odvážime si to. Ak nemáte jemnú kuchynskú váhu, môžu Vám s tým pomôcť v lekárni.

Rozmer textilu

Podľa toho, akú veľký kus látky chcem farbiť si vyberám, či budem farbiť v hrnci alebo v práčke. Väčšie kusy dávam vždy do práčky, aj ak sa mi zdajú háklivé. Práčka má viac energie ako ja 🙂 a keď sa farba dobre rozmieša, zafarbenie je krásne a rovnomerné.

Teplota farbenia

Tu je smerodatná maximálna teplota, ktorú látka znesie. Látka sa správne zafarbí iba ak správnu teplotu vieme alebo ju uhádneme. Nájdeme ju – ak sme hotovú vec kúpili na štítku, ktorý je na vnútornej strane výrobku alebo si pozrieme bloček z obchodu – alebo si to pamätáme 🙂 Ak nič z toho nemáme – tak prvá pomoc je:

Hodváb – 90 Stupňov Celzia
Bavlna, ľan – 75 Stupňov Celzia
Polyester 30-40 Sstupňov Celzia.

Jednoduchý jednostranový ťahák, ktorý vám vždy poradí ktorú látku zafarbíme akou farbou si stiahnite tu »

Čistota textilu

Textil je čistý, keď okrem toho, že vypadá čisto neobsahuje aviváž, vosk  ktorý bežne pridávajú pre zvýšenie lesku  a impregnáciu. To znamená, že takmer každú látku je treba pred farbením vyprať v práčke.  Bavlnené látky s vysokým leskom dokonca viackrát. V jednej krajčírskej dielni mi potvrdili, že mali bavlnenú plachtovinu, ktorú bolo treba vyprať na 90 Stupňov až 4-krát a až potom sa z nej dalo šiť. Bola napustená voskom na zvýšenie lesku.

Krčivý alebo hladký efekt

Po farbení chceme mať látku krásne hladkú alebo sa nám páči krčivý efekt? Na toto je treba myslieť, keď je látka po farbení ešte mokrá. Do vlákna sa urobil silný zásah a je citlivejšie. Preto aj úprava, akú teraz zvolíme v ňom zostane dlho „zapamätaná“. Ak chcete mať látku hladkú – žehlenie neodkladajte na inokedy, ale ju vyžehlite ešte vlhkú.

Krčívý povrch získame vyžmýkaním a vyvesením látky. Hladký povrch získame tak, že látku po záverečnom vypláchaní v ustaľovači iba vyvesíme(ideálne nad vaňou) bez žmýkania a vodu necháme voľne stiecť.

Tajomstvo na záver

Na záver farbenú látku nezabudnite nechať minimálne 24 hodín odpočívať. Robí to dobre hlavne stálosti farieb, bez ohľadu na to, čo sa píše v návodoch na farby.

Pozrite sa aj na ďalšie tipy a triky na recy-tvorenie »
Majte sa krásne a majte čas na to, čo vás baví.

Ivanka

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> a on-line kurzov "Paličkovanie ON-LINE">>, autorka online klubu "MAJME ČAS">> a kurzu recyklovania prírodných materiálov s tužidlom Powertex "Recyklovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre