Čo stojí pred témou RECYKLOVANIE?

Dnes to bude o niečom inom ako o farbách a tužidle, ktoré máme v plastovom obale. Keď už ich takto šírim do sveta, tak som sa pozrela na to, kde všade môžem plasty odbúrať.

Sme v 21. storočí a triedenie odpadu by mala byť samozrejmosť. No nie je to tak. Jarné fotografie od vody hovoria jasne. Snehu bolo veľa, roztopil sa rýchlo a voda priniesla čo jej prišlo do cesty. Pre štatistiky nemusíme chodiť do oceánu – môžeme byť oveľa konkrétnejší. Na triedičke odpadu v Krpeľanoch vyzbierajú ročne tisíce plastových fliaš, ktoré “pritiekli iba z Oravy a Váhu”.

Do plastových sáčkov sme si zvykli baliť skoro všetko a skoro vždy. Keď som sa v mäsiarstve pred časom prvý krát pýtala, či môžem nakúpiť mäso do krabičky, ktorú si prinesiem – mala som výčitky svedomia, že ma to napadlo až teraz. A hádajte, koľká v poradí s takouto otázkou som bola? Áno – prvá!

Ak doma triedite plasty do zvláštneho koša, tiež to vidíte. Je ich viac, ako čohokoľvek iného. Niekedy mám pocit, že krabica s papierom sa plní pomalšie. V plastoch je zabalené takmer všetko. Najabsurdnejšie mi pripadá pohľad na police väčšiny obchodov, ktoré sa volajú “Vegetka” – všetko sušené, zdravé, z prírody, v igelite – ako pre nás!

Na šťastie táto téma oslovuje čoraz viac ľudí. Páči sa mi riešenie autorky knihy Domácnosť bez odpadu. Bea Johnson tu dáva stručný a jasný návod ako zjednodušiť život znížením produkcie odpadu. Jej minimalistický pohľad na bežné veci je oslobodzujúci. A páči sa mi, aj ako samotná kniha vypadá. Listy sú z tenkého papiera. Celé je to zabalené v obale z kartónu a kniha je šitá! Ani gram lepidla alebo fólie.

Kniha je plná tipov a konkrétnych riešení. Toto sa mi zdalo najvtipnejšie: “Oblečte sa na celý deň ráno”. Predstavte si, koľko oblečenia, energie spotrebovanej na pranie a času tým ušetríte. Nie je to univerzálne – ale stojí to za skúšku aspoň pár dní v týždni : -)

Až keď triedime, vieme koľko zbytočného odpadu vzniká. Myslím si, že tomu množstvu sa dá vedome predchádzať. Je to mierne namáhavé, tak to treba pojať ako kreatívne cvičenie. Dala som pár pokusov. Cvičenie jedna  bolo:

Je možné u nás nakúpiť kozmetiku a čistiace prostriedky bez plastových obalov?

Áno je. Našla som aj zdanlivo nemožné – dezodorant v papierovom obale – existuje a volá sa Pazúch je od slovenskej značky Ponio. Mydlo je balené v hodvábnom papieri a vložené do papierovej krabičky. Telové mlieko sa volá masážna kocka. Je pevné a krásne zabalené – ako inak v papieri. Šampón sa volá Šampúch. Vypadá ako mydlo a vlasy nezaťažené umelinami sú po ňom úplne iné.

Cvičenia na tému, kde a čo obstarať bez plastového obalu pokračujú. V našej domácnosti ubudlo veľa umelej hmoty. Keď niečo kupujem a mala by to byť umelina – hľadám iné riešenie. Nie je to vždy celkom jednoduché. Zbavila som sa takmer všetkých chemikálií. Namiesto toho používam jemnú alebo kryštalickú sódu, ocot, jadrové mydlo a soľ.

Sú aj nejaké perličky. Potvrdilo sa, že program sušenie riadu v umývačke je čisto chemický proces. Umývačku púšťam na vyššiu teplotu, namiesto leštidla používam ocot a ako prášok zmes podľa receptu z knihy Domácnosť bez odpadu.  Soľ som nechala klasickú umývačkovú. Ideálne je, keď sa umývačka otvorí čo najskôr po ukončení umývacieho cyklu – iba vtedy riad neumývaný chémiou rýchlo uschne a je lesklý.

Nie som idealista. Nevyhodila som úplne všetko. Stále máme klasickú JAR. Ale používam ju len na čistenie okuliarí – lebo sódou a octom odmasťovať drahé sklá si netrúfam : -)

Znížiť počet plastov vedomým nakupovaním sa mi podarilo. A to čo zostalo naďalej rada recyklujem a pozývam k tomu ako vždy aj Vás.

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> autorka kurzu recyklovania prírodných materiálov s tužidlom Powertex "Recyklovanie tužením">> a kurzu "Recyklovanie farbením">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre