[Video]Farbenie polyesteru doma

Polyester bol dlho materiál, ktorý sme v domácich podmienka nevedeli zafarbiť. V tomto článku si povieme o farbách, ktorými sa dá polyester farbiť aj maľovať.

Podľa Rozdelovníka farieb na polyester fungujú farby:

iDye Poly – prášková farba v samorozpustnom sáčku,
Dye-Na-Flow – tekutá rozpíjavá farba na textil.

Video – Farbenie polyesteru

Rozdelovník farieb si stiahnite TU »

Prášková farba na polyester iDye Poly

iDye Poly je prášková farba v samorozpustnom sáčku. Pri farbení postupujeme tak, že sáčok dáme do 7 dcl fľaše s vodou, ktorú zatvoríme a trepaním farbu rozmiešame.

Takto rozmiešanú farbu vlejem do práčky, v ktorej je napustená voda – tiež rozmiešam a až potom vložím textil.

Celý postup vypadá takto:

  1. pripravím si textil, farby, prázdnu 7 dcl zaváraciu fľašu s vrchnákom, prázdnu práčku,
  2. do 7 dcl fľaše vlejem asi do polovice vodu a pridám farbu v samorozpustnom sáčku,
  3. fľašu starostlivo zatvorím a trepaním farbu rozmiešam,
  4. nastavím prací cyklus a teplotu prania maximálnu prijateľnú pre farbený textil,
  5. napustím práčku na vodou a keď počujem, že voda tam už je zastavím prací cyklus,
  6. keď poistka povolí práčku otvorím a vlejem do nej farbu zo 7 dcl fľaše a rozjasňovač farieb, ktorý je súčasťou balenia,
  7. v práčke farbu s vodou opäť rozmiešam,
  8. vložím namočený textil,
  9. práčku zatvorím a spustím pokračovanie prania.

Po praní je treba z farby vyprať textil a ešte raz aj práčku.

Maľovanie farbami Dye-Na-Flow

Farby Dye-Na-Flow sa predávajú ako zažehľovacie farby na maľovanie hodvábu. Maličkými písmenkami je na nich napísané, že ofarbia všetky chemicky neupravené tkaniny a sú vhodné na jemnú bavlnu, hodváb, polyester a ofarbia aj úplety.

Vzhľadom k tomu, že sa predávajú ako farby na maľovanie hodvábu – hodia sa na kontúrovaciu techniku. To sme vyskúšali na oživovaní farieb polyesterových záclon.

Záclony mali ako vzor pôvodne žlté a oranžové obdlžniky. Pre osvieženie farby sme obdĺžniky obtiahli priesvitnou kontúrou a jednotlivé útvary vyplnili najpodobnejšou farbou Dye-Na-Flow. Fixovali sme zažehlením a kontúru sme vyprali v práčke. Farby nevybledli do dnes.

Je to starší projekt, z ktorého nemám videozáznam. Ako ľahko chytá farba Dye-Na-Flow na látku si pozrite na tomto videou:

VIDEO – Maľovanie farbou Dye-Na-Flow

 

Hotový namaľovaný náhrdelník vypadá takto:

Do polyesteru sa farba vpíja rovnako ľahko. Nižšie je fotografia, kde som maľovala polyesterovú čipku k recyklovaniu svetríkov.

Ďalšie videá a návody na recyklovanie farbením spolu s odkazom na nákup farieb nájdete v online kurze “RECY-farbenie a batika” kde vás krok za krokom detailne prevediem farbením jednotlivých druhov látok a na zaujímavých projektoch si ukážeme ako sa to dá farbením recyklovať doma  »

Majte sa krásne a majte čas na to, čo vás baví
Ivanka

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> autorka kurzu recyklovania prírodných materiálov s tužidlom Powertex "Recyklovanie tužením">> a kurzu "Recyklovanie farbením">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre