Miešanie farieb

Leto je v plnom prúde a mieša farby spontánne. Vie to. My si to musíme občas osviežiť. Telefonické otázky posledných dní boli skoro všetky k tejto téme. Tak sa pri tom na chvíľu zastavíme. Akej farby budú cyklaménové nohavice, keď ich zafarbíme na červeno? Budeme hádať alebo chceme mať aspoň pár percentnú istotu?  Farbenie vie byť alchýmia ?

Zoberieme si základné farby: žltá, červená, modrá, zelená, biela, čierna. Keď ich dáme do tabuľky, získame základný prehľad. Farby aj popíšem, odtiene sa Vám na Vašom monitore môžu zdať iné ako mne.

Preškrtnuté farby sú  základné farby, z ktorých namiešame všetky ostatné. Ak by sme išli do detailov viac, tak zelenú som už v základných farbách nemala mať, pretože vznikne zmiešaním žltej a modrej. Ale to by tabuľka obsahovala menej výsledných odtieňov.

 

Celé to rozpisovať nebudem. Len pre príklad – zoberieme si stĺpček pod červenou farbou:

  1. Červená + Žltá = Oranžová
  2. Červená + Červená = Červená
  3. Červená + Modrá = Fialová
  4. Červená + Zelená = Hnedá
  5. Červená + Biela = Ružová
  6. Červená + Čierna = Vínovočervená

Toto platí pri miešaní farieb na palete aj pri farbení napríklad v práčke alebo v hrnci. Pokiaľ nie sú farby krycie ale transparentné, je treba rátať s tým že sa zmiešajú.

Takže vrátim sa k pôvodnej otázke: Akej farby budú cyklaménové nohavice zafarbené na červeno? Nohavice sú z polyesteru – teda farbiť môžem iba farbou iDye Poly a tá je transparentná. Nie je oveľa tmavšia ako cyklaménová, takže treba počítať s tým, že pôvodnú farbu bude poznať. Podľa môjho predpokladu bude výsledná farba červená s odtieňom do ružova – teda niečo ako karmínová červeň. Ak je pôvodná cyklaménová farba príliš tmavá – odhadujem to na vínovočervenú.

Pozrite sa aj na ďalšie tipy a triky na farbenie a recy-tvorenie »
Majte sa krásne a majte čas na to, čo vás baví.

Ivanka

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> a on-line kurzov "Paličkovanie ON-LINE">>, autorka online klubu "MAJME ČAS">> a kurzu recyklovania prírodných materiálov s tužidlom Powertex "Recyklovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre