Práškové farby na textil

Keď si niečo obľúbim – nosím to až do zodratia. Preto ma potešilo, keď som objavila farby, ktoré vedia životnosť mojich obľúbených vecí predĺžiť. Volajú sa iDye, iDye Poly a Procion MX.

Roky „šarmantný“ sivý sveter.

Má zloženie 45 % bavlna 55 % polyester. Vyberám farby iDye –farbia bavlnu a iDye Poly- farbia polyester. A môžu sa použiť súčasne.

Mala som strach použiť práčku, ale odhodlala som sa. Vybrala som farby iDye a iDye Poly obidve hnedé. Ak by ste chceli získať melírovaný efekt, pri takomto zložení svetra je to možné tým, že dáte každú farbu inú. Sveter sa odporúča prať na 40 Stupňov Celzia.

Postupovala som takto:
1. Nastavila som práčku na 85-95 minútové pranie a teplotu 60 Stupňov Celzia /o 20 vyššie ako odporúča výrobca/ – myslím si, že sa sveter nezrazil. Sveter som vložila do práčky. Mám práčku, kde môžem do 10 minút od spustenia prania ešte doložiť „zabudnuté“ prádlo. Práčka sa plní zvrchu.
2. Spustila som nastavený program a počúvala som, ako práčka napúšťa vodu. Keď sa mi zdalo, že je to už OK a pár krát sa pretočil bubon,zastavila som program + som musela počkať, kým ma poistka pustí otvoriť poklop.

3. Zatiaľ otvorím obal s farbou iDye – štvorček v sáčku hodím do 7 dcl fľašky s vodou a farbu vo fľaši rozpustím – rozpustené vlejem do otvorenej práčky s vodou a svetrom.
4. Potom otvorím obal s farbou iDye Poly – opäť štvorček v sáčku hodím do 7 dcl fľašky s vodou, zavíčkujem a farbu trepaním rozpustím a prilejem do práčky. K farbám iDye Poly je priložený rozjasňovač farieb – tiež ho rozpustím vo fľaške s vodou a prilejem do práčky.
5. Práčku zatvorím, spustím pokračovanie prania a o cca 85 minút je detektívke koniec a mám hnedý sveter!

6. Fixácia a vypratie práčky nakoniec: sveter som dala do vlažnej vody s fixatívom na iDye – vody sa odporúča dať čo najmenej tak, aby látka bola ponorená. Nechala som to tam celý prací cyklus pokiaľ som „prala práčku“ – dala som aj prášok + pranie na 40 Stupňov Celzia – najkratšie mám na 65 minút. Z práčky sa uvoľnil vodný kameň – zachytilo ho spodné sitko – po každom farební sa niečo uvoľní, tak to radšej kontrolujem a vyberám. Takže fixovala som 65 minút.
Nakoniec som vyprala z fixácie v práčke aj sveter – už normálne, na 40 Stupňov + prášok. Myslím si, že pranie práčky bola zbytočná opatrnosť – už by som asi tú práčku nechala prať so svetrom naraz – ale jeden nikdy nevie…
Ak neperiete vec po fixácii v práčke, práčku treba vyprať určite!

Rifle

Takto isto som farbila aj manželove roky „stále ešte dobré“ rifle – keď videl ako sa mi darilo so svetrom, tak mi ich zveril. Rifle majú zloženie 67% bavlna, 28 % polyester, 5 % elastan.
Použila som čiernu farbu iDye a iDye Poly.

Farby Procion MX
Riflovinu – kraťasy a sukničku som farbila aj v Procion MX – sú to menšie kúsky, tak to išlo celkom ľahko. Na všetko v čom je bavlna a je to veľké a ťažké si vyberám radšej iDye a práčku. Pôvodná farba vecí bola: biela košeľa, sivý šál, šedivo-svetlomodré kraťasy – všetko farbené Procion MX odtieňom karmínová červená.

Postup farbenia:
1. Do vedra s vodou – napustím najteplejšiu aká ide z kohútika – dám asi pol hrnčeka kryštalickej sódy a občas premiešavam, aby sa rozpustila. Potom pridám fľašku farby.
2. Všetko robím tak rýchlo, aby som veci na farbenie dávala do asi 40 Stupňovej vody – voda chladne! Tak teda pridám veci a farbím 60 minút. Priznám sa, že ich tam nechávam ležať a občas premiešam alebo preložím.
3. Po 60 minútach veci osprchujem studenou vodou a vložím do fixatéra na iDye, ktorý súčasne fixuje aj Procion MX alebo do roztoku Syntrapolu. Fixatér iDye aj Syntrapol fungujú na Procion MX dobre.
4. Farbenú vec klasicky vyperiem.

Všetko po farbení a fixovaní periem klasicky, v prášku. Možno je to neopodstatnené. Prvé pokusy som všetko robila bez rukavíc. Mala som nechty pár dní podľa toho, čo bolo vo farbení. Najpodivnejší pocit na rukách mám vždy z fixatérov. Fixujú super, ale ten divný pocit je na 90 % dôvod prečo vždy po fixovaní periem ešte klasicky. Rukavice už používam!

Riflová suknička

Na záver rifľová suknička farbená Procion MX 2072. Sukňa mala vybielené časti už ako nová – na týchto miestach farba chytila menej. Zabudla som ju vyfotiť pred farbením ako skoro vždy, ale spomenula som si aspoň keď už bola vo farbe. Vzor ruží je cez šablónu domaľovaný farbami na textil.

 

Po farbách Procion MX vedro zostalo úplne čisté, ale po fixovaní čiernych riflí vo fixatíve iDye zostal čierny pásik vo výške hladiny, ktorý sme chvíľu ešte mali. Farba iDye alebo iDye Poly dokonca zafarbila na hnedo aj gombíky na sivom svetri, ktoré boli pôvodne čierne.

Pozrite sa aj na ďalšie tipy a triky na recy-tvorenie »
Majte sa krásne a majte čas na to, čo vás baví.

Ivanka

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> autorka kurzu recyklovania prírodných materiálov s tužidlom Powertex "Recyklovanie tužením">> a kurzu "Recyklovanie farbením">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre