5 tipov na prenos fotografie

Vďaka mobilom fotíme denne. V tomto článku mám pre Vás 5 tipov, ako fotografiu preniesť na iný materiál ako Facebook alebo Instagram 🙂

  1. Tlač na bavlnu

Najjednoduchšia varianta je tlač na bavlnu. Fotografiu vytlačíte na atramentovej tlačiarni na bavlnu podlepenú špeciálnym papierom. Bavlna je na papier prilepená impregnáciou, ktorá atrament zafixuje. Po 24 hodinách je to stabilizované aj proti vode.

2. Solar Fast

Solar Fast je farba na papier a prírodné tkaniny, ktorá sa aktivuje slnkom. Stačí natrieť vybratú plochu farbou, nechať osvietiť slnkom a po expozícii neaktivovanú farbu vyprať. Ak predloha môže byť fotografia vytlačená na špeciálnej fólii, kresba alebo predmety so zaujímavým tvarom. Máme na to špeciálnu fóliu, farbu Solar Fast v 14 odtieňoch a špeciálny gél na vypranie zvyškov farby.

3. Sieťotlač

Sieťotlač je stará známa technika.  Dá sa použiť na už použitý a aj na úplne nový materiál. Výrobca Jacquard má v ponuke k sieťotlači sady jednoduchú súpravu. Nie je to tak zložité ako by sa mohlo zdať.

4. Prenosové médium Powerprint

Tlačený motív fotografie z laserovej tlačiarne alebo z kopírky je možné preniesť napríklad na plátno, sololit, drevo, kartón, keramiku, kov alebo na povrchy spracované Powertexom. Prenosové médium Powerprint patrí do doplnkov výrobného radu Powertex. Postup ako sa prenáša fotografia na kartón nájdete v článku TU »

 

5. Kyanotypia

Na záver novinka – bavlnené archy pre Kyanotypiu. Je to stará technika, ktorú v roku 1842 vynašiel sir John Herschel. Využíva fotocitlivosť železitých solí. Princíp je jednoduchý. Bavlna je napustená soľami a na to aby ste na ňu preniesli fotografiu ju potrebujete vytiahnuť z obalu na svetlo – ideálne slnečné a priložiť na ňu fotografiu vytlačenú na fólii čiernou farbou alebo akýkoľvek iný predmet, ktorý vrhá tieň.

To je k téme prenos fotografii zatiaľ všetko. Vyberte si techniku, ktorá sa Vám najviac pozdáva a pohrajte sa.

Pozrite sa aj na ďalšie tipy a triky na recy-farbenie a recy-tvorenie »
Majte sa krásne a majte čas na to, čo vás baví.

Ivanka

 

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> autorka kurzu recyklovania prírodných materiálov s tužidlom Powertex "Recyklovanie tužením">> a kurzu "Recyklovanie farbením">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre