Recyklovanie a Powertex

Powertex pritiahol moju pozornosť pôvodne ako tužidlo, ktoré môže prirodzene natužiť ľanovú paličkovanú čipku. Môže natužiť aj veľa iných vecí a je vo viacerých farebných odtieňoch s kopou zaujímavých doplnkov. Keď sme sa zoznámili bližšie – ujasnila som si, že je to ideálne “recyklovadlo”. Vyrobiť s jeho pomocou sa dá čokoľvek – hlavná podmienka je, že tužíme prírodný savý materiál – dokonca aj sklo a kov. Z umelej hmoty spolupracuje iba s polystyrénom.

Čo je to Powertex?

Stuží  akýkoľvek prírodný materiál /textil, papierovinu, buničinu a pod./ a dokonale tiež priľne na drsnejší savý povrch – napríklad drevo, kartón, kameň, betón, piesok . Jediné s čím „nespolupracuje“ je plastSuchý na dotykje po cca 2 hodinách. Sušenie je možné urýchliť fénom. K úplnému vytvrdnutiu dochádza po 2 týždňoch.

S pomocou média Powertex je možné vytvoriť výtvarne veľmi estetické priestorové objekty rôznych rozmerov – od drobných šperkov, cez interiérové plastiky a dekorácie až po gigantické sochy do exteriéru /do -80 Stupňov Celzia/. Výsledný vzhľad výrobkov z Powertexu  dokonale pripomína patinovaný kov alebo keramiku bez potreby materiál kovať alebo vypaľovať.

Je to zaujímavá technológia. Každý s ňou môže byť umelcom.

Aké sú jeho možnosti?

Z Powertexu sa veľmi jednoducho modelujú priestorové objekty. Dá sa z neho vymodelovať  socha so sádrovým odliatkom alebo bez sádrových odliatkov s použitím vhodných textilných alebo iných prírodných materiáloch na tuženie. S použitím práškových farebných a metalických pigmentov sa vytvára kovový, kamenný, kožený, porcelánový alebo drevený vzhľadu. Aj úplný začiatočník si môže vyrobiť dokonalú sošku!

Stone Art je prášok z celulózy, ktorý po zmiešaní s Powertexom vytvorí plastelínovú hmotu a dáva tak nové možnosti na modelovanie. Vytvrdením vzniká štruktúra „kameň“ alebo „popraskané murivo“. Ako podkladový materiál slúžia polystyrénové polotovary rôznych tvarov. Môže sa doplniť sádrovými odliatkami a prírodninami. Za pár hodín sa dá vyrobiť bytová alebo záhradná priestorová dekorácia. Všetko sa dá rôzne dekorovať farebnými aj metalickými pigmentmi.

S Powertexom sa dá robiť aj priestorová maľba alebo reliéf. Základom pre Váš obraz môže byť stará rodinná fotografia a pár osobných drobností, ktoré je Vám ľúto vyhodiť. Pod rukami Vám môže vzniknúť DIELO aj keď bežne nemaľujete.

Ak Vás Powertex a jeho doplnky zaujali a chcete sa v tom zorientovať, pozrite sa na on-line kurz, ktorý som o Powertexe a jeho využiteľnosti pri recyklovaní pripravila.

Pozrite sa aj na ďalšie tipy a triky na recy-tvorenie »
Majte sa krásne a majte čas na to, čo vás baví.

Ivanka

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> autorka kurzu recyklovania prírodných materiálov s tužidlom Powertex "Recyklovanie tužením">> a kurzu "Recyklovanie farbením">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre