Recyklovanie svetríkov a farbenie polyesteru

Pri príprave materiálu na projekt je základ nápad a potrebný materiál. Pri recyklovaní samozrejme s minimálnymi nákladmi. Preto si pomáham farbami. Najčastejšie to pri premaľovávaní menších kúskov bývajú farby Dye-Na-Flow.

Farba Dye-Na-Flow

Farby Dye-Na-Flow sa predávajú ako zažehľovacie farby na maľovanie hodvábu. Malými písmenkami je na nich napísané, že farbia aj jemnú bavlnu, nylon a polyester. Práve fakt, že farbia aj polyester ich pri recyklovaní najčastejšie využívam. Tentoraz som premaľovávala polyesterovú čipku, ktorú som kúpila pôvodne v bielej farbe.

Túto farbu často používam aj na premaľovanie čipky, ktorú paličkujem z ľanových nití – aj tu drží parádne. Vráťme sa k polyesteru. V obchodoch je tento materiál zastúpený vo väčšine. Polyesterový svetrík je už po jednej zime pri pravidelnom nosení mierne povedané ošúchaný. Vidieť to na rukávoch, aj na bokoch. A máme materiál na recyklovanie 🙂

Práškové farby na polyester

Polyester môžeme farbiť aj práškovými farbami. Chytajú pekne, len potrebujeme si byť istý, že farbíme 100 % polyester. Pri nákupe čipky mi nevedeli povedať, z čoho presne čipka je. Informácia bola, že to môže byť polyester. Ale nebol. Skúsila som farbiť v iDye Poly a čipka zostala sivá. To znamená, že v tom polyester bol, ale nie na 100 %. Ak by ste chceli prefarbiť celý polyesterový svetrík a poznáte jeho zloženie – vyberte si práškové farby na polyester iDye Poly, prípadne kombináciu farieb iDye Poly a iDye, ak svetrík obsahuje aj podiel bavlny.

Recyklovanie svetríkov

Dnes mám pre Vás ukážku dvoch recyklovaných svetríkov z mojej skrine. Béžový svetrík je polyesterový. Ošúchané časti rukávou a bokov som bez milosti odstrihla a svetrík som nadložila čipkou. Mala som predstavu širšej čipky so špicatým okrajom.

Pri výbere v galantérii bola špicatá iba jedna čipka – samozrejme v bielej, jedna úzka čipka s korálkami bola v čiernej. Pre vytvorenie dojmu širokej čiernej čipky som bielu čipku premaľovala čiernou farbou Dye-Na-Flow a spojila som ich zamatovou stuhou.

Červený svetrík obsahuje polyester iba čiastočne – je to vidieť na jeho kvalite. Nosením sa odieral minimálne – iba na spodnom okraji, v ktorom bola navlečená guma. Časť s gumou bolo rizikové párať, preto som ju odstrihla. Svetrík bol krátky a veľmi jemný. Keby som priamo na tenkú pleteninu našila ostrú polyesterovú čipku, mohol by sa ľahko trhať.

Preto som ho nadložila pásom z čierneho bavlneného trička a čipku som prišila až na pevnejší bavlnený pás. Aj tu je biela polyestrová čipka prefarbená farbou Dye-Na-Flow.

Farby Dye-Na-Flow pri výrobe šperku

Farba Dye-Na-Flow je aj na hodváb. Tu je malá ukážka – hodvábna šnúra na prívesku je namaľovaná farbou Dye-Na-Flow, odtieňom 823 – telová.

 

Pozrite sa aj na ďalšie tipy a triky na recy-tvorenie »
Majte sa krásne a majte čas na to, čo vás baví.

Ivanka

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> a on-line kurzov "Paličkovanie ON-LINE">>, autorka online klubu "MAJME ČAS">> a kurzu recyklovania prírodných materiálov s tužidlom Powertex "Recyklovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre