Recyklujem, aby som po sebe upratala

Recyklujem, aby som po sebe upratala. Je to jednoduché. Keď sa zastavíme a sadneme si s šálkou čaju do kresla, čo vidíme? Sú to veci, ktoré nám slúžia, alebo už sme vo fáze, že veciam slúžime my a naše najbližšie prostredie ako úložný priestor ?

Zodpovedné nakupovenie vedie k šetreniu peňazí

Keď niečo nové kupujeme, púšťame tým svoju energiu vo forme peňazí a vymieňame ju za novú vec. Odo dňa keď si to takto pri nákupe pomyslím, potrebujem oveľa menej vecí 🙂  Potom si spomeniem na pani, ktorá sa venuje organizovaniu domácností a tvrdí, že keď si kupujeme nové tričko – už by sme mali vedieť, ktoré staré nepotrebujeme z tých, čo už máme.

A nakoniec si predstavím, na aký výlet by sme za tie peniaze, čo práve chcem pustiť za nové tričko mohli ísť a už mi ho netreba 🙂 Výlet mi energiu doplní. Takže keď zaň dám peniaze, ktoré tiež považujem za energiu, zostanem v rovnováhe.

 

Len tak staré veci vyhodiť je OK?

Je to ako premiestniť kopu odpadu po sebe na iné miesto. Ja viem, že smetné koše sú na to predurčené. Môžeme to tam vyniesť a pustiť z hlavy.

Kedysi ľudia odpad vôbec netvorili. Keď prišiel mojej starej mame šek za odvoz odpadu čudovala sa, že aký odpad – ona predsa všetko spracuje a z celého roka má jednu zvyšnú konzervu, do ktorej aj tak niečo dá aby ju využila. A že tú nádobu, čo jej pristavili ako všetkým pred dom nech si zoberú, ona ju nepotrebuje.

Tá nádoba bola fakt roky prázdna.

Tak si dovolím navrhnúť:
– Nevyhadzovať – ale pokúsiť sa predať alebo darovať.
– Ak sa vec,  hodí ako materiál na vytvorenie niečoho nového – zoberme si to ako kreatívne cvičenie a pretvorme starú vec na novú, funkčnú a užitočnú RECY-VEC a svoj odpad po sebe spracujme.

Pár tipov na ART-RECY iba s nožnicami

  • podložky z vrkočov – zapletené pásy látky do vrkoča a pozošívané do rôznych tvarov boli kedysi skoro na každej stoličke,
  • zapletený vrkoč z rifloviny alebo pevnejšieho trička je príjemné hryzadlo pre každého psíka,
  • akákoľvek tkaná prírodná látka je super podložka pod počítačovú myšku.

Keď vytvorím RECY-VEC, čo s ňou?

Vidím tieto možnosti:

  • nová ART-RECY vec sa mi hodí a nechám si ju,
  • predám ju,
  • darujem ju svojim blízkym alebo priateľom,
  • darujem ju do charitatívneho centra.

Nie je to také zložité, ako by sa mohlo zdať. Pomoc nepotrebujú len na miestach, ktoré vidíme vo večerných správach. Potrebujú ju všade, v každom meste. Takmer v každom meste je spolok Červeného kríža alebo miestna charitatívna organizácia. Na facebooku je veľa skupín, v ktorých môžete vec darovať za odvoz.

Nezostaňte iba pri stiahnutí ebooku o tipoch na recyklovanie. To vám iba na chvíľku dá pocit, že sa venujete dôležitej téme. Pokračujte a skutočne recyklujte.
Ďalšie tipy, inšpirácie a odkaz na nákup farieb nájdete v online kurze RECY-farbenie a BATIKA »

Majte sa krásne a majte čas na to, čo vás baví.
Ivanka

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> autorka kurzu recyklovania prírodných materiálov s tužidlom Powertex "Recyklovanie tužením">> a kurzu "Recyklovanie farbením">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre