Technika Powertex a textil

POWERTEX JE TUŽIDLO

Pozrime sa na popis od výrobcu: Powertex stuží  akýkoľvek prírodný materiál /textil, papierovinu, buničinu a pod./ a dokonale tiež priľne na drsnejší savý povrch – napríklad drevo, kartón, kameň, betón, piesok . Jediné s čím „nespolupracuje“ je plast. Suchý na dotyk je po cca 2 hodinách. Sušenie je možné urýchliť fénom. K úplnému vytvrdnutiu dochádza po 2 – 6 týždňoch.

S pomocou média Powertex je možné vytvoriť výtvarne veľmi estetické priestorové objekty rôznych rozmerov – od drobných šperkov, cez interiérové plastiky a dekorácie až po gigantické sochy do exteriéru /do -80 Stupňov Celzia/. Výsledný vzhľad výrobkov z Powertexu  dokonale pripomína patinovaný kov alebo keramiku bez potreby materiál kovať alebo vypaľovať.

Powertex  prakticky

Je to biela tekutina, ktorá je po vyschnutí číra bezfarebná. Hustotu má asi ako puding, keď ho lejete po uvarení do misky ešte pred stuhnutím. Všetko čo natužíme čírym  – podľa názvu výrobcu transparentným Powertexom má takú farbu ako pôvodnú – len mierne osklovatenú a trochu  tmavšiu.

Na obrázku vyššie je vidieť vľavo čerstvo natuženú časť – tu je tužidlo ešte biele. Napravo je vidieť tmavohnedú časť – tužidlo už vsiaklo a mierne obschlo – je to tmavohnedé ako látka, ktorú sme tužili.

POWERTEX a pigment POWERCOLOR

Transparentný Powertex sme si predstavili. Teraz pôjdeme ďalej.

Ak chceme aby mal natužený predmet inú farbu ako svoju pôvodnú, môžeme tužiť farebným Powertexom. Farebný odtieň si buď vyberieme z ponuky výrobcu alebo si ho namiešame s pomocou práškového pigmentu Powercolor.

  1. Výber z ponuky výrobcu – momentálne sa dá vyberať z 10 odtieňov:

Odtiene sú: transparentný, ivory, žltý oker, červený, terakota, modrý, zelený tmavý, sivý, hnedý tmavý a čierny.

Balenia sú v ponuke 500 g, 1 kg a 5 kg.

2. Odtieň si namiešame zafarbením transparentného Powertexu pigmentom Powercolor.

Podľa návodu výrobcu 1 kg transparentného Powertex-u zafarbíme jedným 40 ml balením prášku Powercolor na odtieň ako je pigment. Prakticky, je zmes Powertexu a pigmentu trochu bledšia a želanej farby je natužená vec až po vysušení.

Jasné farebné odtiene získame zmiešaním transparentného Powertexu s pigmentami. Pastelové odtiene získame zmiešaním Powertexu IVORY s pigmentami. Osobne používam túto variantu získavania farebného Powertexu. Mám pre svoju tvorbu aj kurzy v zásobe Powertex transparentý, Powertex  ivory a zásobu pigmentov. Namiešame približne toľko tužidla, koľko potrebujeme  ?  (jasné, že občas zvýši a mám z čoho robiť pokusy). Má to aj tú výhodu, že sa tužidlo míňa stále a neznehodnocuje sa státím.

 VIDEO: Tuženie menšej plochy

Tužidlo tuží výborne, takže ak si kvapnete na oblečenie je nutné vyprať ho ešte ten istý deň. Inak tam už tá tužidlová bodka zostane. Ochranný odev sa často lepí k práci, ktorú robíme. Osvedčili sa textilné zásterky a umelohmotná obuv.

Tužidlo tuží všetky savé prírodné materiály a netuží plast. Z toho výplýva, že je vhodné na miešanie a prácu používať igelitový obrus, umelohmotné pevnejšie nádoby napr. zo zmrzliny. Tenšie nádoby ako napríklad zo 400 g Ramy sa tiež dajú použiť ale raz. Keď ich chcete namočiť a umyť ľahko sa prasknú a môžete sa poraniť.

Štetce je ideálne použiť s umelohmotnou rúčkou. Drevená rúčka na štetcoch zvykne nasiaknuť tužidlom ešte počas práce. Tužidlo, ktoré drevo nasalo už je tam – stuhne aj keď štetec umyjeme. Potom sa stáva, že sa štetec po usušení rozpadáva.

Pozrite sa aj na ďalšie tipy a triky na recy-tvorenie »
Majte sa krásne a majte čas na to, čo vás baví.

Ivanka

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> autorka kurzu recyklovania prírodných materiálov s tužidlom Powertex "Recyklovanie tužením">> a kurzu "Recyklovanie farbením">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre