Technika Powertex a textil

 

POWERTEX JE TUŽIDLO – popis od výrobcu:

Powertex stuží  akýkoľvek prírodný materiál /textil, papierovinu, buničinu a pod./ a dokonale tiež priľne na drsnejší savý povrch – napríklad drevo, kartón, kameň, betón, piesok . Jediné s čím „nespolupracuje“ je plast. Suchý na dotyk je po cca 2 hodinách. Sušenie je možné urýchliť fénom. K úplnému vytvrdnutiu dochádza po 2 – 6 týždňoch.

S pomocou média Powertex je možné vytvoriť výtvarne veľmi estetické priestorové objekty rôznych rozmerov – od drobných šperkov, cez interiérové plastiky a dekorácie až po gigantické sochy do exteriéru /do -80 Stupňov Celzia/. Výsledný vzhľad výrobkov z Powertexu  dokonale pripomína patinovaný kov alebo keramiku bez potreby materiál kovať alebo vypaľovať.

Powertex  prakticky

Je to biela tekutina, ktorá je po vyschnutí číra bezfarebná. Hustotu má asi ako puding keď ho lejete do misky ešte pred stuhnutím. Všetko čo natužíme čírym  – podľa názvu výrobcu transparentným Powertexom má takú farbu ako pôvodnú – len mierne osklovatenú a trochu  tmavšiu.

Na obrázku vyššie je vidieť vľavo čerstvo natuženú časť – tu je tužidlo ešte biele. Napravo je vidieť tmavohnedú časť – tužidlo už vsiaklo a mierne obschlo – je to tmavohnedé ako látka, ktorú sme tužili.

POWERTEX a pigment POWERCOLOR

Transparentný Powertex sme si predstavili. Teraz pôjdeme ďalej.

Ak chceme aby mal natužený predmet inú farbu ako svoju pôvodnú, môžeme tužiť farebným Powertexom. Farebný odtieň si buď vyberieme z ponuky výrobcu alebo si ho namiešame s pomocou práškového pigmentu Powercolor.

  1. Výber z ponuky výrobcu – momentálne sa dá vyberať z 10 odtieňov:

Odtiene sú: transparentný, ivory, žltý oker, červený, terakota, modrý, zelený tmavý, sivý, hnedý tmavý a čierny.

Balenia sú v ponuke 500 g, 1 kg a 5 kg.

2. Odtieň si namiešame zafarbením transparentného Powertexu pigmentom Powercolor.

Podľa návodu výrobcu 1 kg transparentného Powertex-u zafarbíme jedným 40 ml balením prášku Powercolor na odtieň ako je pigment. Prakticky, je zmes Powertexu a pigmentu trochu bledšia a želanej farby je natužená vec až po vysušení.

Jasné farebné odtiene získame zmiešaním transparentného Powertexu s pigmentami. Pastelové odtiene získame zmiešaním Powertexu IVORY s pigmentami. Osobne používam túto variantu získavania farebného Powertexu. Mám pre svoju tvorbu aj kurzy v zásobe Powertex transparentý, Powertex  ivory a zásobu pigmentov. Namiešame približne toľko tužidla, koľko potrebujeme  ?  (jasné, že občas zvýši a mám z čoho robiť pokusy). Má to aj tú výhodu, že sa tužidlo míňa stále a neznehodnocuje sa státím.

Pigmenty COLORTRICX

Keď už sme pri pigmentoch – tak túto tému dokončíme.

K tužidlu sa ponúkajú aj metalické pigmenty COLORTRICX. Týmito pigmentami sa tužidlo nezafarbí. Slúžia spolu s lakom EASY varnish na záverečné dekorovanie výrobku, ktorý má povrch na dotyk suchý. Výrobku môžete dodať záverečný vzhľad podľa toho, aký pigment si vyberiete.

Samozrejme s lakom sa dá dekorovať aj tak, že štetec namočíte do pigmentu Powercolor. Záleží od efektu, ktorý si želáte dosiahnuť.

 

ŠTETCE a ostatné pomôcky vhodné pre prácu s Powertexom

Na prácu s Powetexom je potrebné používať ochranné rukavice. Ak ho idete použiť prvý krát, určite si ich dajte, prosím. Je to dôležité pre Vaše zdravie.

Keď už sa s tužidlom zoznámite a zistíte, že Vám priamy kontakt nič nerobí – pokojne ho môžete chytiť aj holými rukami. Tiež to robím, ale už sme starí známi tak si dovoľujeme viac  ?

 VIDEO: Tuženie menšej plochy

 

Tužidlo tuží výborne, takže ak si kvapnete na oblečenie je nutné vyprať ho ešte ten istý deň. Inak tam už tá tužidlová bodka zostane.

Tužidlo tuží všetky savé prírodné materiály a netuží plast. Z toho výplýva, že je vhodné na miešanie a prácu používať igelitový obrus, umelohmotné pevnejšie nádoby napr. zo zmrzliny. Tenšie nádoby ako napríklad zo 400 g Ramy sa tiež dajú použiť ale raz. Keď ich chcete namočiť a umyť ľahko sa prasknú a môžete sa poraniť.

Štetce je ideálne použiť s umelohmotnou rúčkou. Drevená rúčka na štetcoch zvykne nasiaknuť tužidlom ešte počas práce. Tužidlo, ktoré drevo nasalo už je tam – stuhne aj keď štetec umyjeme. Potom sa stáva, že sa štetec po usušení rozpadáva.

Ochranný odev sa často lepí k práci, ktorú robíme. Osvedčili sa textilné zásterky a umelohmotná obuv.

A ešte jedna poznámka k rukaviciam: radšej meniť ako umývať. Aspoň doterajšie skúsenosti to potvrdzujú.

Uvidíte ako to bude vyhovovať Vám  ?

Ďalšie videá podrobnosti o tužení sú usporiadané v členskej sekcii on-line kurzu.
Želám krásny deň a príjemné tvorenie

  • Ivana
Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> a on-line kurzov "Paličkovanie ON-LINE">>, on-line kurzu maľovania na hodváb pre začiatočníkov "Hodváb ON-LINE">> a kurzu recyklovania prírodných materiálov s tužidlom Powertex "Recyklovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre